Üniversitemiz Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni

23 mai 2016 - lundi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksekokulu (MAMYO) 2015-2016 mezuniyet töreni 22 Mayıs Pazar günü, MAMYO Binicilik ve Hipoterapi Tesisleri’nde düzenlendi. Kapalı manejde düzenlenen tören, renkli görüntülere sahne oldu.

 

 MAMYO’da önümüzdeki günlerde düzenlenecek at bayramı öncesinde, şenliklerde yapılacak gösterilerin bir kısmı mezuniyet programına da eklendi. ESOGÜ öğrencileri arasında yer alan Türkmen öğrencilerin de geleneksel kıyafetleriyle katıldığı ve saat 12.00’de Türkmen Pilavı ikramıyla başlayan şenlikler, ESOGÜ Geleneksel Okçuluk Kulübü ve Ertuğrulgazi Atlı Spor ve Cirit Kulübü’nün ok atışlarıyla devam etti. Ardından, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç. Sadettin Aygün ve 1. sınıf öğrencilerinin at konulu dönem çalışmalarının bulunduğu serginin açılışı yapıldı. Sergi açılışının ardından mezuniyet törenine geçildi.

 

Mezun öğrencilerin Kapalı Maneje cübbe ve kepleriyle, at üstünde gelişleriyle başlayan törende ilk olarak sözü alan MAMYO Müdürü Yrd.Doç.Dr. Hakan Çalışkan, Yüksekokulun Türk tarihi boyunca gelen atlı kültürü yaşatmaya devam eden sayılı merkezlerden biri olduğunu belirtti. Yrd.Doç.Dr. Çalışkan, binlerce yıllık atçılık kültürünün günümüzdeki temsilcileri olacak olan mezunların ülkemiz atçılık ekonomisinin hak ettiği yere ulaşmasına katkı sağlayacaklarına inandığını söyledi. Yüksekokul bünyesinde yer alan uygulama tesislerinde, kendi idman pisti, 90 dönümlük arazi içinde yer alan at bakım alanları, kapalı binicilik tesisleri ve bunlara ek olarak öğrencilere sunulmuş yurt imkânı ve diğer sosyal olanaklar ile ülkenin en iyi atçılık okulu olduklarını ifade etti. Yrd.Doç.Dr. Çalışkan, 2016 yılı itibariyle Yüksekokulda Turizm Fakültesi öğrencileri için atlı tur rehberliği konusunda çalışmalar yapıldığını ve Turizm Fakültesi öğrencileriyle antrenörlük öğrencilerinin bir arada çalışacaklarını; önümüzdeki günlerdeyse seyis okulu açarak sertifika programları düzenleyeceklerini belirtti. Yrd.Doç.Dr. Çalışkan konuşmasını; “Ülkenin en köklü atçılık merkezi olan Mahmudiye’de yaklaşık üç bin civarında safkan tayların arasında ve pek çok atçılık işletmesiyle birlikte faaliyet yürüten okulumuza; ömrünü masmavi bir gök yüzü, ve yemyeşil çayırların üzerinde, atlarla birlikte geçirmek isteyen tüm gençlerimizi bekliyoruz” diyerek bitirdi.

 

     Törende mezun öğrencilere seslenen ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen ise Eskişehir ilçelerinde yüksekokulları olan ve bu okulların varlığını sürdürebilmesi için yatırım yapan bir üniversitenin rektörü olarak, MAMYO’nun 8. dönem mezunlarını vermekten dolayı gururlu olduklarını belirtti. Yaklaşık 30 bin öğrenci ve 1,500 öğretim üyesi ile bölgeye toplumsal katkı sağlayan en önemli kurumlarından bir tanesi olduklarını belirterek, MAMYO’nun gerek bölgeye, gerekse atçılık sektörüne yaptığı büyük katkıdan söz etti. Ayrıca, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle kurulan Binicilik ve Hipoterapi Merkezi’nde de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hizmet verecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

Mezun öğrencileri tebrik ettikten sonra, hediye ettikleri seramik panolar için Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç. Sadettin Aygün’e ve öğrencilerine teşekkür belgesi takdim eden Rektör Gönen, iki üniversite arasındaki ortak çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

MAMYO’dan mezun olan öğrenciler at üstünde diploma alarak unutulmaz bir tören yaşarken, kep atma sonrası sundukları gösteriyle konuklara keyifli dakikalar yaşattılar.

 

İletişim için E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr
ESOGÜ Gündem play

ESOGÜ Gündem

11 octobre 2021

Şaşılık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy

  • Meşelik Kampüsü
  • Büyükdere Mah. Prof. Dr. Nabi AVCI Bulvarı No: 4
  • 26040, Odunpazarı - ESKİŞEHİR
  • Tel: 0(222)239 37 50 - Fax: 0(222)229 14 18
  • Web: http://www.ogu.edu.tr
  • E-mail: ogrisl@ogu.edu.tr
  • ESOGÜ KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Adresleri
  • eskosmangaziuni@hs03.kep.tr
  • esoguhastane@hs03.kep.tr (Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği)
  • esogudishastane@hs03.kep.tr (Ağız, Diş ve Çene Sağlığı Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi)