Kırgız Gazetecilerden Üniversitemiz Rektörüne Ziyaret

26 May 2016 - Thursday

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Türk Dünyasına ilişkin haberler yapmak ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğini yapan Eskişehir’i tanıtmak için Kırgızistan’dan gelen, Türkel Gazetesi ve Altın Köprü Dergisi Baş Editörü Ramiz Meşedihasanlı ve Baş Editör Yardımcısı Höküme Halilova ile özel bir görüşmede bir araya geldi. Yapılan görüşmeler esnasında Ramiz Meşedihasanlı’nın sorularını cevaplandıran Prof. Dr. Hasan Gönen, ESOGÜ’nün fakülteleri ve faaliyetleri hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

 

Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması ve ESOGÜ’nün bu kapsamdaki pek çok etkinliğe ev sahipliği yapması dolayısıyla konuyla ilgili görüşlerini bildiren Prof. Dr. Hasan Gönen; bunu bir görev bilinciyle değil, Türk Dünyasına olan gönül bağları dolayısıyla yerine getirdiklerini söyledi. Özellikle Türk Cumhuriyetleri üniversitelerinden Türkvizyon için gelen Rektörler ve akademisyenlerle Mevlana protokolleri imzaladıklarını belirterek, Türkvizyon organizasyonun fikir babası olan, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya ve desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

 

Prof. Dr. Gönen, Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları Kurultayı’nın ilk kez ESOGÜ’de gerçekleştirildiğini belirterek, üniversitede bunun için bir araştırma ve uygulama merkezi de kurulduğunu söyledi. Kurultayın ikincisinin Kırgızistan Türkiye - Manas Üniversite’sinde yapılacağını ve bu konuda Üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

 

Meşedihasanlı’nın Tıp Fakültesi ve ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’yle ilgili sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Gönen, 250 öğretim üyesiyle ESOGÜ Tıp Fakültesi’nin Türkiye’nin önde gelen tıp fakültelerinden biri olduğunu ve 1200 yatak kapasiteli hastanenin tüm bölgeye hizmet verdiğini söyledi. Diş Hekimliği Fakültesi ve Ağız Diş ve Çene Sağlığı Merkezinin de yoğun talep gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Gönen, tıp alanında üniversite bünyesinde pek çok araştırma merkezi olduğunu belirtti. Beyin Kriz Merkezi’nin ise Avrupa’da dördüncü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gönen, Türkiye’nin her yerinden acil hastaların ambulans uçaklarla bu merkeze getirilip tedavi altına alındığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, tarım, turizm, sanayi ve eğitim şehri olan Eskişehir’e, fakülteler bazında tüm bu alanlara yönelik nitelikli mezunlar yetiştirdiklerini ifade etti. Sosyal tesislerle ilgili soru üzerineyse, yap-işlet-devret modeliyle üniversiteye kazandırdıkları 20 mağazalı çarşıdan ve öğrencilerin yerleşke içinde ihtiyaçlarını giderebilecekleri diğer sosyal tesislerden söz etti. Ayrıca Turizm Fakültesi Uygulama Oteli’nin yakın zamanda açılacağı ve değişim programlarıyla ESOGÜ’ye gelecek misafir öğrenciler için de yerleşke içinde bir konukevi yapılmakta olduğunu söyledi.

 

 Üniversitenin mevcut karşılıklı işbirlikleriyle ilgili soru üzerineyse Prof. Dr. Gönen, Kafkas Üniversiteler Birliği ve ADIM Üniversiteler Birliği’ne üye olduklarını, Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği’ne de Türkiye’den üye olan beş üniversiteden biri olduklarını belirtti. Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerindeki üniversitelerle de iş birlikleri olduğunu vurgulayan Gönen, Almanya ve İngiltere’deki bazı üniversitelerle de iş birliği çalışmalarına hız kazandırdıklarını söyledi.

 

Yakın zamanda tıpta uzmanlıklarını yapmak üzere Kırgızistan’dan gelen dört asistan hekimi ağırladıklarını belirten Rektör Gönen, üniversitenin tüm fakültelerinde Kırgız öğrencileri görmekten memnuniyet duyacağını ifade etti. Son olarak üniversitenin yeni logosunu tanıtan Prof. Dr. Gönen, Eskişehir’e ve ESOGÜ’ye gösterdikleri ilgi için Kırgız gazetecilere teşekkür etti.

İletişim için E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr
ESOGÜ Gündem play

ESOGÜ Gündem

11 October 2021

Şaşılık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy

  • Meşelik Kampüsü
  • Büyükdere Mah. Prof. Dr. Nabi AVCI Bulvarı No: 4
  • 26040, Odunpazarı - ESKİŞEHİR
  • Tel: 0(222)239 37 50 - Fax: 0(222)229 14 18
  • Web: http://www.ogu.edu.tr
  • E-mail: ogrisl@ogu.edu.tr
  • ESOGÜ KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Adresleri
  • eskosmangaziuni@hs03.kep.tr
  • esoguhastane@hs03.kep.tr (Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği)
  • esogudishastane@hs03.kep.tr (Ağız, Diş ve Çene Sağlığı Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi)