Üniversitemiz Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu Üyesi Oldu

20 December 2022 - Tuesday

Üniversitemiz Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun kurucu üyesi olarak 8 üniversite arasında yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlenen imza törenine Rektörümüz Prof. Dr. Kamil Çolak başta olmak üzere Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesinin rektörleri katıldı. İmza töreninde ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Demiral ile ESOGÜ Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yazıcı da hazır bulundu.

Yetkin araştırma merkezlerinin koordineli faaliyet yürüteceği İş Birliği Platformu’na ESOGÜ; Avrupa’dan olgun DIH statüsü almış ilk Üniversite araştırma birimi olan Akıllı Fabrika ve Robotik Laboratuvarının da içinde olduğu Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile katkı sağlayacak.

Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu, Türkiye’de Yapay Zekâ (YZ), Veri Bilimi, Robotik ve bunlarla yakından ilişkili teknoloji alanlarında araştırma ve yaygınlaştırma faaliyetlerini koordineli yürütmek üzere kurulmuştur. Platform ile yenilikçi teknoloji ve uygulamaları tasarlayıp hayata geçirme yoluyla ekonomik, teknolojik ve toplumsal değer oluşturmak hedeflemektedir. Ekosistemin paydaşları arasında köprüler kurulmasını amaçlayan bu platform multidisipliner projelerin milli kaynak ve imkânlar ile hayata geçmesinin hızlandırılmasına da katkı sağlayacaktır.

İletişim için E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr
ESOGÜ Gündem play

ESOGÜ Gündem

30 May 2023

Yakıt Pilleri | Prof. Dr. Hilal Demir Kıvrak