Haberler

Ana Sayfa / Haberler

haber

11 Mayıs 2018 - Cuma

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde Projeler Yarıştı

          Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (ETTOM) Eskişehir Sanayi Odası ile birlikte düzenlediği "ETTOM Fair Play 2018" proje fuarı yoğun katılımla gerçekleşti. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından 2014 yılından bu yana aralıksız olarak yapılan ve bu yıl beşincisi düzenlenen proje fuarında 11 farklı dalda 93 proje yarıştı.  

            TÜBİTAK 1601 Girişimcilik Sertifika Programı Oluşturulması Programı ile desteklenen ETTOM Girişimci Geliştirme Ağı’nın proje yürütücüsü ve ESOGÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müjgan Sağır, proje fuarının açılışında yaptığı konuşmada fuarda sergilenen projelerden bahsetti. Üniversitelerde Girişimcilik Ekosistemi Yaratmaya yönelik çalışmalara önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Müjgan Sağır, innovasyon, girişimcilik, fikirleri teknolojiye dönüştürebilme ve gençlere doğru yatırımlar yapabilmenin bu proje fuarının temel amacı olduğunu kaydetti.

            Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, konuşmasında Eskişehir Sanayisinin geleceği parlak gençlere ihtiyacı olduğunu ifade etti. Eğitime önem veren bir kurum olarak Eskişehir Sanayi Odası'nın şehrimizdeki üniversitelerle ortak çalışmalar yürütmeye önem verdiğini kaydetti. "Üretmek çok kutsal bir davranıştır." diyen Celalettin Kesikbaş, fuara katılan gençleri ileride birer müteşebbis olarak görmekten büyük mutluluk duyacağını ifade etti. Yenilikçi ve yaratıcı gençlerin her zaman yanında olacaklarını söyleyen Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile işbirliklerinin artarak devam edeceğini belirtti.

            Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ETTOM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Çabuk ise yaptığı açılış konuşmasında ESOGÜ olarak çeşitli projelerle üniversitede üretilen bilginin önce teknolojiye, sonra da ürüne dönüşmesini sağlamak gayretinde olduklarını kaydederek artık raflarda kalan çalışmalardan artık kurtulmanın zamanının geldiğini söyledi. Gelinen noktada gerek üniversitelerin gerekse sanayi kuruluşlarının bugün yaşanan sorunların üstesinden gelebilecek alt yapıya sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Çabuk, sanayinin 10 yıl sonra neler üzerine çalışacağının şimdiden Üniversitelerde tartışılması, teknolojiye yön verecek çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirtti. Proje fuarında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencilerinin sanayicilere ve öğretim üyelerine sunduğu projelerin her birinin kıymetli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ahmet Çabuk, ESOGÜ öğrencilerinin mezun olduklarında sanayiciler tarafından "aranan mühendisler, aranan temel bilimciler, aranan uzmanlar" olacağını belirtti. Prof. Dr. Ahmet Çabuk, bu fuarın gençlerle sanayicileri buluşturan önemli bir mecra olduğunu vurguladı.

         Yapılan konuşmalar sonrasında proje fuar alanı gezildi ve öğrenciler sanayicilere ve öğretim üyelerine projelerini sundu.  Jüri üyeleri tarafından puanlandırılan projeler içinden 11 aydı dalda birinciliği hak eden projelerin sahibi öğrencilere ödülleri verildi.           

 


İletişim için E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr