ESKAM'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

8 Mart 2017 - Çarşamba

Üniversitemiz Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAM)’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği etkinlik, Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 

Etkinliğin açılışında konuşan ESKAM Müdürü Doç. Dr. Hülyam Kurt, Dünya Kadınlar Günü’nün dünyanın her yerinde kadınların anıldığı ve sorunlarının tartışıldığı bir gün olduğunu kaydetti. Kadınların toplum içinde ilerlemesinin sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olduğunu belirten Doç. Dr. Hülyam Kurt, kadınların eğitim, istihdam, siyaset, hukuk ve diğer alanlarda eşit haklara sahip olmalarının bu açıdan önemli olduğunu söyledi. Kadına karşı ayrımcılık ve şiddetin önlenmesi yönündeki çalışmaların gerekliliğine de dikkat çeken Doç. Dr. Hülyam Kurt, daha güçlü bir Türkiye için kadınların yetiştirdiği nesillere ihtiyacımız olduğunu ifade etti. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü de kadınlarımıza kazandırdığı haklardan dolayı şükranla anan Doç. Dr. Hülyam Kurt, Üniversitemiz Rektörlüğü başta olmak üzere etkinliğin düzenlenmesine destek veren herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

 

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, son yıllarda bilimsel araştırma yapan kadın akademisyen sayısında artış olduğunu belirterek, kendisinin bunu önemli bulduğunu çünkü toplumun yarısını oluşturan kadınlarımız çalışmadığında mükemmele ve dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmamızın mümkün olamayacağını ifade etti. Bugün ülkemizin çevresinin ateş çemberi olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Gönen, böyle bir ortamda yürütülen bağımsız, başı dik ve alnı açık Türkiye mücadelesinde kadınlarımızın da desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Bugün gelinen noktada kadınlarımızın ekonomik haklar ve özlük hakları açısından yaşadıkları mağduriyetlerin geride kaldığını düşündüğünü belirten Prof. Dr. Hasan Gönen, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerini tamamladı.          

 

Açılış konuşmalarının ardından Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evrim Metcalfe’nin verdiği “Jinekolojik Kanser ve Meme Kanseri” konulu bilinçlendirme konferansı gerçekleşti. Etkinlik ESOGÜ Halkbilim Araştırma ve Uygulama Merkezi (HAMER) ekibinin sunduğu “Kadının Adı Var” temalı müzik dinletisiyle sona erdi.    

 

İletişim için E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr
ESOGÜ Gündem play

ESOGÜ Gündem

11 Ekim 2021

Şaşılık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy

  • Meşelik Kampüsü
  • Büyükdere Mah. Prof. Dr. Nabi AVCI Bulvarı No: 4
  • 26040, Odunpazarı - ESKİŞEHİR
  • Tel: 0(222)239 37 50 - Fax: 0(222)229 14 18
  • Web: http://www.ogu.edu.tr
  • E-mail: ogrisl@ogu.edu.tr
  • ESOGÜ KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Adresleri
  • eskosmangaziuni@hs03.kep.tr
  • esoguhastane@hs03.kep.tr (Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği)
  • esogudishastane@hs03.kep.tr (Ağız, Diş ve Çene Sağlığı Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi)