TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi Üniversitemizde Açıldı

22 Mart 2016 - Salı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ev sahipliğinde 22-24 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi, Üniversitemiz Kapalı Spor Salonu’nda açıldı.

 

Serginin Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış töreninde konuşan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Artvinli sergi kapsamında; Afyonkarahisar, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Yalova illerinden başvurusu yapılan 1769 proje içerisinden seçilen en iyi 100 projenin üç gün boyunca sergileneceğini ve 25 Mart 2016 Cuma günü de yarışma ödül töreninin gerçekleşeceğini söyledi. Doç. Dr. Artvinli etkinliğin temel amacının proje hazırlayarak düşünen, analiz eden, sorgulayan, çözüm üreten ve ülkeyi ileri taşıyacak bir gençlik yetiştirmek olduğunu belirtirken, bu sayede geleceğe hizmet edilmiş olunacağını ifade etti.  

 

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, proje sergilerinde kendisini en çok mutlu eden hususun, projelerini anlatan öğrencilerin gözlerindeki ışıltıyı görmek olduğunu belirtti. Eğitimin asıl hedefinin hem kendine güvenen, özgüveni yüksek gençler yetiştirmek hem de problemi çözme açısından önemli işleve sahip, nitelikli, yapılabilir, sonuç getiren ve ileriyi gören projelerin hazırlanmasını sağlamak olduğunu ifade eden Necmi Özen, proje hazırlayan tüm öğrencileri ve rehber öğretmenlerini kutladı.

 

 

Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. M. Bahaddin Acat, içinde yer aldığı topluma hizmet etmeyi amaç edinmiş bir üniversite olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı onur duyduğunu belirtti. Eskişehir Bölgesi’nin 2014 yılından itibaren proje başvuru sayısı açısından tüm bölgeler içinde ikinci sıraya yükseldiğini ve uluslararası başarılar da elde etmeye başlayarak, bilimsel projeler üreten gençlerin boy göstermeye başladığı bir bölge haline geldiğini belirten Prof. Dr. M. Bahaddin Acat, çabalarından dolayı başta Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli ve ekibi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Prof. Dr. M. Bahaddin Acat ülkemiz, milletimiz ve insanlığa yararlar sunacak projelere bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini belirterek tüm öğrenciler ve öğretmenlerini kutladı.

 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Valilik olarak böyle yarışmaların özellikle araştırma ve proje kısımlarını önemsediklerini belirtirken, geleceğin Ali Kuşçu’larını, İbn-i Sina’larını ve Farabi’lerini yetiştirmek istediklerini ifade etti. Güngör Azim Tuna, bu yönüyle TÜBİTAK yarışmalarının gençlerin çalışmalarına akademik disiplin ve bilimsel boyut kazandırmanın yanı sıra, değerler eğitimi olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Ödül alsın ya da almasın yarışmaya katılan tüm projelerin kendileri nezdinde başarılı ve önemli olduğunu belirten Güngör Azim Tuna, yapılan çalışmaların topluma ve insanlığa bir fayda sunmasının önemine işaret ederek, tüm öğrenciler ve öğretmelerine başarılar diledi. Açılış töreninin ardından topluca Kapalı Spor Salonu’na geçilerek serginin açılışı yapıldı.  Serginin kapanış ve ödül töreni 25 Mart 2016 Cuma günü saat 10.00’da Üniversitemiz Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşecek.                                                                                             

İletişim için E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr
ESOGÜ Gündem play

ESOGÜ Gündem

19 Ocak 2022

Yapay Zeka ve Dijital Dönüşüm | Prof. Dr. Ahmet Yazıcı