MMF Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesinin Başarısı

Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2018 - Perşembe

Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi (MMF) Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Kaya yürütücülüğünde ve Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Dr. Öğretim Üyesi Sait Kurşunoğlu araştırmacılığında “Cu ve Pb Maden Yan Ürünleri/Atıklarından Baz ve Kıymetli Metallerin Seçimli Geri Kazanımı için Entegre Ekoteknoloji  / Integrated Eco-technology for a Selective Recovery of Base and Precious Metals in Cu and Pb Mining By-products (MINTECO)“ isimli  Avrupa Birliği (EU) ERA-MIN-2 Projesi  16 uluslararası proje içinden seçilen 2 projeden biri olmuştur. 

 

MINTECO AB proje konsorsiyumunda 8 ortak ve 4 ülke (Fransa, Polonya, Romanya ve Türkiye) bulunmaktadır. Projede yer alan tek üniversite Eskişehir Osmangazi Üniversitesi olup; üç araştırma enstitüsü, bir halk enstitüsü ve üç küçük/orta boy özel şirket (KOBİ) deneyimleriyle projede yer alacaktır. Proje ana koordinatörlüğünü Fransa’nın yapacağı konsorsiyumda Fransa’dan BRGM, AJELIS, Romanya’dan IMNR, NIRD, Romaltyn Mining, TGM Sp. Z.o.o., Polonya’dan Polish Academy of Sciences ve Türkiye’den Üniversitemiz Maden Mühendisliği Bölümü yer almaktadır.

 

Ortak olunan AB ERA-MIN-2’deki MINTECO projesinde,  Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Muammer Kaya olup, ekip Dr. Sait Kurşunoğlu (AGÜ) ve doktora öğrencisi Shokrullah Hüseyni (ESOGÜ)’den oluşmaktadır. MINTECO projesinin toplam bütçesi 1 milyon Euro civarındadır. Projede Türkiye, Romanya ve Polonya’daki  Pb-Cu-Zn cevheri içeren birer tesisin eski tarihi atıklarından baz ve kıymetli metalleri entegre eko-teknoloji ile geri kazanacak akım şemaları geliştirilecektir. Projenin hem uluslararası işbirliği hem de üniversite-sanayi işbirliği konusunda önemli bir örnek olması beklenmektedir.  

Duyurularınızın yayımlanması için lütfen Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile iletişime geçiniz. İletişim için
E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr

  • ESOGÜ Meşelik Yerleşkesi, 26480 ESKİŞEHİR
  • Tel: 0(222)239 37 50 - Fax: 0(222)229 14 18
  • Web: http://www.ogu.edu.tr
  • E-mail: ogrisl@ogu.edu.tr
  • ESOGÜ KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Adresleri
  • eskosmangaziuni@hs03.kep.tr
  • esoguhastane@hs03.kep.tr (Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği)
  • esogudishastane@hs03.kep.tr (Ağız, Diş ve Çene Sağlığı Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi)