Sportif Hizmetler

Ana Sayfa / Esogü'de Yaşam / Sportif Hizmetler

Sportif Hizmetler


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Spor Hizmetleri

Üniversitemiz öğrencilerimizin ve personelimizin daha düzenli ve sağlıklı ortamlarda spor yapmalarını sağlamak amacıyla; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı olarak tüm spor tesislerimizde hizmet vermekteyiz.

Sportif Faaliyetler

Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlemiş olduğu Üniversiteler arası Müsabakalar; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi olarak, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Plaj Hentbolu, Futbol, Salon Futbolu, Plaj Futbolu, Tenis, Masa Tenisi, Okçuluk, Dağcılık, Bilek Güreşi, Yüzme, Badminton, Satranç, Boks, Ragbi ve Briç branşlarında katılmaktadır. Ayrıca; basketbol, voleybol, futbol, tenis, hentbol branşlarında yaz ve kış okulları açılmakta, öğrencilerimize, personel çocuklarımıza ve Üniversite harici kişilere hizmet vermektedir.

 

Öğrencilerimiz Üniversite takımlarına sporcu olmak için Spor Şube Müdürü Aydın KEKEÇ’e başvurabilirler. (Dahili Tel: 1373)

SPOR TESİSLERİ

Kapalı Spor Salonu

Meşelik Yerleşkesinde, 23x48 m. Ebadında zemini 1.sınıf tarafleks, 1050 oturaklı tribün ve toplamda 2500 kişilik seyirci kapasitesine sahip spor salonu mevcuttur. Çok amaçlı kurulan spor salonunda, 800 kişiye hizmet verebilen bedensel uyum merkezi, Step aerobik ve pilates salonu, güreş, judo salonu, vitamin bar, sauna, müzik odası, ilk yardım ve hakem odası, çalıştırıcı odaları ve 7 adet soyunma odası bulunmaktadır.

 

Spor Salonunda Yapılan Faaliyetler

1- Üniversitemiz Fakülte ve Yüksekokullarının beden eğitimi dersleri

2- Bahar Şenlikleri Kapsamında düzenlenen Fakülteler arası basketbol, voleybol müsabakaları

3- Bahar şenlikleri ve üniversite sporları federasyonun düzenlediği etkinliklerde halk oyunları antrenmanları, gösterileri ve yarışmaları

4- Üniversite sporları federasyonun düzenlediği üniversiteler arası müsabakalarda basketbol, voleybol ve hentbol maçlarının oynanması

5- Üniversite tanıtım günlerinde Üniversitemizin tanıtımı

6- Bahar şenliklerinde yapılan tüm konserler

7- Üniversite takımlarımızın antrenmanları ve maçları

8- Yaz spor okulları çerçevesinde açılan branşların eğitimleri

9- Ayrıca salonumuz öğrenci kulüplerine, devlet eğitim kurumlarına ve özel organizasyonlarda şahıslara kiralanmaktadır

Bedensel Uyum Merkezi

400 m2’lik alana kurulmuş olan bedensel uyum merkezinde; 12 adet koşu bandı, 2 adet eliptik bisiklet, 4 adet yatay bisiklet, 2 adet dikey bisiklet, 4 adet kürek, 30 adet fitness-line makineleri mevcuttur. Saat 08.00–21.45 saatleri arasında, haftanın 6 günü öğrencilere ve personele belirli bir ücret karşılığında uzman antrenörler gözetiminde hizmet vermektedir.

Step-Aerobik ve Pilates Salonu

140 m2 lik alana kurulu olan step aerobik-pilates salonu; klimalı bir ortamda 30 kişinin çalışmasına uygundur. Üniversitemiz öğrencisine, personeline, Üniversitemiz harici kişilere, belli bir ücret karşılığında, haftanın 5 günü program dâhilinde uzman çalıştırıcılarla hizmet vermektedir.

Sauna

2,5x3 m ebatlarında olan sauna, sedir ağacından yapılmıştır. İki odadan oluşan saunanın 1 odasından 10 kişiye kadar pazar günleri hariç haftada 6 gün 08.30 – 19.00 saatleri arasında yararlanabilmektedir.

Futbol Halı Sahalar (Açık-Kapalı)

Spor salonu çevresinde; 30x50 m. ölçülerinde zeminin 4,5 cm özel sentetik çim, her türlü yağış ortamında dahi rahatlıkla oynanabilen bir alt yapıya ve ışıklandırma sistemine sahip 2 adet açık halı saha ve yine aynı ölçülerde 1 adet kapalı halı saha ile 09.00–00.30 saatleri arası haftanın 7 günü hizmet verilmektedir. Halı sahalarımızda düzenli olarak her yıl; fakülteler/yüksekokul arası futbol ve Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Kurumlar arası futbol müsabakaları tertip edilmektedir.

Kum Futbol ve Voleybol Sahası

Açık halı sahaların arkasında kum futbolu ve kum voleybolu oynanabilecek şekilde düzenlenmiş bir adet kum saha ile hizmet verilmektedir.

Tenis Kortları (Açık-Kapalı)

5 adet standart ölçülerde akrelik zemin kaplamalı açık tenis kortu, 2 adet akrelik zemin kaplamalı kapalı tenis kortu ve 1 adet çalışma duvarı 08.00- 22.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Tenis sporunu tanıtmak, sevdirmek ve öğretmek amacıyla aylık düz enli kurslar açılmaktadır. Ayrıca yaz dönemlerinde yaz spor okulları açılarak 8-18 yaş arası çocuklara eğitim verilmektedir.

Açık Basketbol Sahaları

Salonun batısında 6 adet potadan mevcut 500 metre kare alanda kurulan basketbol sahamızla, tüm öğrenci, personel ve dışarıdan kişilere hizmet verilmektedir.

Dağcılık Kulesi

Salonun doğusuna yapılmış olan dağcılık kulesi 150 üyesiyle üniversitemiz öğrencilerine ve yaz kurslarında personelimiz çocuklarına hizmet vermektedir.

BADEMLİK YERLEŞKESİ SPOR TESİSLERİ

Bademlik Yerleşkesinde; 1 adet spor salonu, 1 adet açık basketbol sahası ve 1 adet mini toprak futbol sahası bulunmaktadır.

Bademlikte olan kapalı spor salonumuz daha çok üniversite ve kulüp takımlarımızın antrenmanlarında, M.M.Fakültesi Mimarlık bölümü öğrencilerinin boş zamanlarında fitness, masa tenisi, basketbol, voleybol gibi sportif faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

Kapalı Yüzme Havuzu

Üniversitemiz meşelik yerleşkesi halı sahalarımız arka tarafında, yapımı bu sene tamamlanmış olan 15x25 ebadında 6 kulvarlı bir adet kapalı yüzme havuzumuz bulunmaktadır. Bu zamana kadar büyük eksikliği hissedilen yüzme havuzumuzda hizmete girmesiyle, spor kompleksimizdeki en büyük eksikliği tamamlamış bulunmaktadır.

Fotoğraflar

Kule
Tenis Kortları
Spor Salonu
Spor Salonu İçi
Bedensel Uyum Merkezi